PVC granule

Design oken z PVC je hmatatelný

Plastová okna otevírají jedinečné možnosti pro architekturu. Za svůj výkon a všestrannost vděčí v neposlední řadě materiálu PVC. Tento polymer je jedním z prvních plastů, které byly kdy použity, a díky svým příznivým vlastnostem je stále velmi žádaný - dokonce i mezi majiteli budov. Okna a dveře z plastových profilů jsou totiž poměrně levné, a to i přes jejich vynikající energetickou účinnost a designové možnosti. Další výhodou je téměř úplná recyklovatelnost.

Obsah

  • PVC: Přirozený stavební princip
  • Vlastnosti na míru: od pelet po směs
  • Odpovědnost: Uzavření materiálového cyklu

PVC: Přirozený stavební princip

Okna a dveře z plastu jsou na trhu již mnoho let nepopiratelným favoritem: přibližně 57 % všech instalovaných prvků má rámy a křídla z polyvinylchloridu, zkráceně PVC. Tato vysoká poptávka je z velké části způsobena zvláštními vlastnostmi polymerního materiálu. Pouze ty umožňují vytlačování vícekomorových profilů s vysoce vyvinutou geometrií, která kombinuje stabilitu a vynikající izolační hodnoty. Skutečnost, že si plastová okna se snadnou údržbou zachovávají svůj atraktivní vzhled po celá desetiletí, je v konečném důsledku také zásluhou PVC.

PVC jako polymer využívá konstrukční princip, který se vyskytuje i v přírodě. Biologické polymery, jako je celulóza - používaná ve formě dřeva, papíru nebo bavlny - nebo přírodní kaučuk vznikají spojením tisíců a tisíců stejných základních stavebních kamenů. Výsledný materiál tak získá zcela nové chemické a fyzikální vlastnosti. To je i případ PVC: z plynného a extrémně reaktivního monomeru vinylchloridu vzniká polymerní pevná látka, která se osvědčuje ve všech ohledech. Jeho výhody jako materiálu byly poprvé rozpoznány v roce 1912, tedy přibližně 80 let po jeho první výrobě, a jsou přesvědčivé i dnes. Po polyethylenu (PE) a polypropylenu (PP) je polyvinylchlorid jedním z celosvětově nejžádanějších plastů.

PVC

Univerzální materiál

PVC se používá ve dvou variantách: Zatímco měkčené PVC se používá mimo jiné pro zdravotnické výrobky, tuhé PVC se používá ve výrobcích pro stavebnictví a mnoho dalších průmyslových odvětví.

Stavba lodí z PVC
Stavba lodí z PVC
Vybavení prodejen PVC
Trubky z PVC

Vlastnosti na míru: od pelet po směs

Z technického hlediska se dnes rozlišují dva typy PVC: Měkké PVC nebo PVC-P (plastifikované) s velmi vysokým podílem změkčovadel a tvrdé PVC nebo PVC-U (neplastifikované). Kvalitní profily VEKA jsou vyrobeny z tuhého PVC, a proto neobsahují žádná změkčovadla. Pro další optimalizaci již tak výhodných vlastností polymeru se do dodávaných pelet z PVC přimíchává malé množství dalších přísad podle receptury vyvinuté společností VEKA.

Pouze z této směsi se lisují profily VEKA se silnými stěnami v kvalitě třídy A. Kromě vysoké mechanické pevnosti, tuhosti a tvrdosti jsou odolné proti nárazům a vrubům, otěruvzdorné a v neposlední řadě fyziologicky nezávadné. Pro přesnou výrobu podle plánovacích specifikací je zásadní dobrá svařitelnost, zatímco vysoká odolnost vůči UV záření, vlhkosti, chemickým látkám znečišťujícím ovzduší a dalším vlivům prostředí zajišťuje trvale kvalitní vzhled. Všechny příslušné vlastnosti profilů podléhají kontrole kvality podle RAL-GZ 716/1, část 1.

PVC jako materiál
PVC jako materiál

Bezpečnost zpracování díky přesně kontrolovaným vlastnostem

"Formovací směs podle ISO 1163-PVC-U, EDLP, 082-25-T23".

Vysvětlení:
U = bez změkčovadel

E = extruzní směs
D = prášek
L = stabilizátor světla a povětrnostních vlivů
P = nárazově modifikovaná směs

082 = teplota měknutí podle Vicata ve °C
25 = rázová pevnost v zářezu v kJ/m²
T23 = modul pružnosti v tahu ve 100 MPa

Odpovědnost: Uzavření materiálového cyklu

Mimořádná stabilita PVC vyvolává otázku, co se stane se starými plastovými okny a dveřmi po jejich použití. Vzhledem k tomu, že profily nejsou biologicky rozložitelné nebo jsou rozložitelné velmi pomalu, trvale by zabíraly mnoho místa na skládkách. V Německu a dalších evropských zemích již není skládkování povoleno. Profily z PVC se proto příliš často posílají do spaloven odpadů.

VEKA již v roce 1993 prokázala, že tato likvidace není v zásadě nutná. V té době uvedl dodavatel systému do provozu první velké zařízení na recyklaci starých oken a dveří, rolet a zbytků z výroby PVC v Durynsku. V rámci ekonomického procesu, který šetří zdroje, se od PVC profilů nejprve oddělí kovové, skleněné a pryžové těsnění, aby mohly být recyklovány odděleně. Profily jsou poté rozdrceny na velikost pelet a pelety jsou automaticky roztříděny podle barvy. Výsledkem je efektivně nemíchaný recyklát PVC, který lze přímo vrátit zpět do vytlačování nových profilů jako směs: Materiálový cyklus je uzavřen.