Udržitelnost

Udržitelná okna - plánování do budoucna

Udržitelnost je žádoucím cílem při jakékoli stavební činnosti - jak při nové výstavbě, tak při modernizaci. Mnohého lze dosáhnout pouhou instalací moderních oken. Kromě účinné tepelné izolace mohou vysoce účinná plastová okna přesvědčit svou výrobou, která šetří zdroje a energii. A protože je lze téměř kompletně recyklovat, přispívají k větší udržitelnosti i na konci životního cyklu výrobku.

Obsah

  • Udržitelnost: od ekonomiky k ekologii
  • Komplexní pohled
  • Šetření zdrojů začíná profilem okna
  • Moderní okna znamenají energetickou účinnost
  • Recyklace uzavírá materiálový cyklus

Udržitelnost: od ekonomiky k ekologii

Udržitelnost je jedním z určujících témat naší doby. V soukromém sektoru, ale i v ekonomice se uznává význam jednání, které šetří zdroje. Stavebnictví není výjimkou - i proto, že otázka udržitelnosti hraje roli při rozhodování osob odpovědných za výstavbu. To platí jak pro soukromé klienty, tak pro průmyslové, obchodní a veřejné klienty. Stavebnictví totiž může významně přispět k udržitelnějšímu způsobu života a hospodářství, zejména pokud jde o ochranu klimatu. Vždyť stavebnictví je zodpovědné za 14 % všech emisí CO v Německu a celosvětově dosahuje tento podíl až 38 %.2

Udržitelnost

Zajištění dlouhodobých výhod

Jakkoli je koncept udržitelnosti aktuální, není nový. Poprvé se objevil na počátku 18. století, a to v souvislosti s trvale udržitelným lesním hospodářstvím. Tehdejší požadavek byl vytěžit jen tolik dřeva, kolik by za stejnou dobu vyrostlo. Tímto způsobem lze zabránit zmenšování populace stromů a dosáhnout dlouhodobě stabilních výnosů. Princip udržitelnosti lze zobecnit stejným způsobem: všechny živé i neživé složky životního prostředí - kromě surovin např. také půda a atmosféra - by neměly být využívány více, než umožňuje jejich regenerační schopnost.

Hromada dřeva

Komplexní pohled

Životní cyklus plastového okna

Přísné uplatnění této zásady ve stavebnictví by znamenalo, že budova by celkově potřebovala co nejméně energie a že by se nakonec používaly pouze suroviny, které lze znovu vypěstovat nebo recyklovat. K tolik diskutované energetické účinnosti se tak přidává i účinnost materiálová a životnost se doplňuje výstavbou a demolicí. Takovou komplexní a zároveň podrobnou celkovou bilanci lze sestavit o to snadněji, že pro mnoho stavebních materiálů, stavebních prvků a zdrojů energie jsou již k dispozici jednotlivé bilance.

Šetření zdrojů začíná profilem okna

Příklad okna je dobrou ilustrací faktorů, které ovlivňují rovnováhu udržitelnosti stavebního prvku. Prvním krokem je výroba okenních profilů. V případě plastových oken se lisují z PVC, k jehož syntéze jsou zase zapotřebí ropné produkty a kamenná sůl. Díky moderní recyklaci oken lze však stále častěji nahrazovat panenské PVC vysoce kvalitním recyklátem, a to bez ztráty kvality. Při výrobě profilů ve společnosti VEKA činí podíl tohoto udržitelného recyklovaného materiálu již 26 procent.

Technicky náročné vytlačování profilů nabízí také různá východiska pro větší udržitelnost z hlediska energetické náročnosti. V rámci celopodnikových iniciativ se spotřeba elektřiny ve společnosti VEKA snížila za posledních 15 let na polovinu. Velkou roli v tom hraje vlastní systém řízení nápadů: zaměstnanci znají své pracoviště zevnitř a opakovaně poskytují návrhy na úspěšnou optimalizaci. Příznivý vliv má i skutečnost, že vytlačovací linky vyžadují hodně místa - o to více elektřiny VEKA vyrábí pomocí fotovoltaických systémů na střechách hal.

Díky speciálně vytvořenému mokřadnímu biotopu v sídle společnosti Sendenhorst minimalizuje poskytovatel systému také spotřebu vody. Z tohoto biotopu se odebírá technologická voda pro chlazení vytlačovacích linek. Poté se tam vrací zpět, doplněná o dešťovou vodu, která se ve vybudovaném mokřadu čistí a znovu využívá. Výkon tohoto oběhového systému je nejméně 136 milionů litrů ročně.

Biotop VEKA

Moderní okna znamenají energetickou účinnost

Staré budovy jsou obvykle vybaveny velmi jednoduchými okny, která ještě nemají takové vlastnosti jako okna moderní. Důsledky lze ilustrovat srovnáním: ačkoli okna ve starých obytných budovách tvoří jen asi 10 % obálky budovy, podílejí se až 50 % na tepelných ztrátách. O to efektivnější je modernizace, při které se instalují tepelně-izolační okna s využitím nejmodernějších technologií, a to i z hlediska nákladů na vytápění.

Okna nejen zabraňují úniku tepla. Solární zisky z dopadajícího slunečního záření, jejichž tepelná energie je pak účinně zadržována v budově, mohou také znatelně snížit potřebu tepla na vytápění. To platí zejména pro okna a balkonové nebo terasové dveře orientované na jih, a zde ještě více pro velkorysé prvky moderní architektury. Nadměrnému zahřívání v létě lze snadno zabránit elegantním řešením stínění.

Zisky solární energie: Účinné okenní prvky propouštějí do domu sluneční záření a snižují ztráty tepelné energie.

Recyklace uzavírá materiálový cyklus

Bilance udržitelnosti okna může být úplná pouze tehdy, pokud zahrnuje také fázi po použití. Okna vyrobená ze všech běžných materiálů rámů lze bez problémů recyklovat - kromě úspory energie díky dobré tepelné izolaci po mnoho let je to jeden z nejdůležitějších faktorů jejich udržitelnosti.

Společnost VEKA převzala iniciativu v oblasti recyklace plastových oken v roce 1993. V té době uvedla skupina společností do provozu první recyklační závod na plastová okna a dveře v durynském Behringenu. Brzy se ukázalo, že recyklace plastových oken funguje velmi dobře a je i ekonomicky výhodná. K závodu v Durynsku se mezitím připojily další dva ve Velké Británii a Francii. Celková roční kapacita těchto tří závodů je 100 000 tun oken a dveří, jakož i rolet a profilů z plastu.

Recyklační proces vyvinutý společností VEKA poskytuje téměř čistý PVC granulát, který je barevně i typově čistý a může být bez ztráty kvality vrácen zpět do výroby nových okenních a dveřních profilů. Kromě toho se jako další materiálové frakce hromadí železné a neželezné kovy, sklo a těsnicí pryž, které lze zase nově využít. Tímto způsobem je celé plastové okno efektivně znovu použito: Materiálový cyklus se tak uzavírá a nová plastová okna lze vyrábět způsobem, který ještě více šetří zdroje, což dále zvyšuje jejich udržitelnost.