Chytrá domácnost

Moderní bydlení a práce v chytré domácnosti

Chytrá řešení pro domácnosti se dostávají do stále většího počtu domů a bytů. Spektrum sahá od chytrých jednotlivých komponent, které se ovládají pomocí aplikace, až po samočinné systémy s několika měřicími a kontrolními body. I jednoduchá řešení mohou přinést výrazné zvýšení energetické účinnosti, pohodlí a bezpečnosti - například snížení nákladů na vytápění a kvality vzduchu v místnosti, a to pouhým automatickým otevíráním a zavíráním oken. S komfortními řešeními pro inteligentní domácnost, která VEKA nabízí pod značkou TEXINO, lze tyto výhody snadno realizovat.

Obsah

  • Chytrá domácnost se stává normou
  • Jak funguje inteligentní domácnost
  • Typické prvky chytré domácnosti
  • Zisk v každodenním životě
  • TEXINO je bezpečné řešení chytré domácnosti od společnosti VEKA

Chytrá domácnost se stává normou

Stále více lidí v Německu používá ve svém domě nebo bytě síťové automatizované technologie. Tento koncept, známý spíše jako chytrá domácnost, se již těší širokému využití. V průzkumu oborového sdružení Bitkom uvedlo 41 % respondentů, že mají odpovídající zařízení. Nejčastěji zmiňovanými zařízeními byla chytrá světla, která lze ovládat prostřednictvím chytrého telefonu a na požádání spustit různé scénáře, například simulovaný východ slunce, aby se lidé ráno probudili. Chytré žaluzie, markýzy, radiátory a termostaty jsou však již dostupné ve více než každé desáté domácnosti.

Triumf chytré domácnosti má dva důležité důvody. Na jedné straně je nyní technologie velmi nekomplikovaná a uživatelsky přívětivá: už nemusíte být odborníkem nebo skutečným fanouškem technologií, abyste si vyzkoušeli jednoduchá řešení. Na druhou stranu chytrá domácnost slibuje významné výhody od výrazných úspor energie - zejména při vytápění - až po větší komfort bydlení a vyšší bezpečnost. Plný potenciál těchto efektů lze však využít pouze při komplexnější instalaci inteligentní domácnosti. V ideálním případě by plánování a realizace měly být svěřeny odborníkům, například výrobci oken.

Jak funguje inteligentní domácnost

Pojem "smart home" by se dal nejlépe přeložit jako "myslící dům". Základní myšlenku tohoto konceptu ilustruje jednoduchý příklad. V místnosti se zvyšuje obsah oxidu uhličitého ve vzduchu, protože se v ní zdržuje více lidí. Jakmile je překročena prahová hodnota, snímač CO se aktivuje2 a vyšle řídicí příkaz motoru v okně téže místnosti. Tím se okenní křídlo posune do výklopné polohy, aby čerstvý venkovní vzduch mohl nahradit vydýchaný vzduch v místnosti: Obsah CO2 klesá. Jakmile se hodnota vrátí do cílového rozsahu, vyšle snímač další signál do motoru okna a okno se opět zavře.

I tento minimalistický systém tak může automaticky reagovat na zlepšení kvality vzduchu v místnosti. Ve skutečnosti však stále nabízí mnoho možností optimalizace. Inteligentní termostaty by například mohly být použity ke snížení vytápění v místnosti současně s otevřením okna, aby se minimalizovaly ztráty cenné energie na vytápění. S přídavným detektorem kouře by systém inteligentní domácnosti mohl také zjistit, zda je příčinou zvyšujícího se obsahu CO požár2, a odeslat alarm na chytré telefony majitelů.

Jednoduchý příklad s a) přímou komunikací mezi senzorem CO2 a motorem okna a b) tokem signálu přes přístupový bod a cloud.
Lepší ovzduší v místnosti může zajistit i přímá interakce snímače CO a motoru okna (plná šipka). Signály zpravidla probíhají přes centrální přístupový bod a cloud chytré domácnosti (čárkované šipky), aby bylo možné vytvářet sofistikovanější scénáře.2

Typické prvky chytré domácnosti

Takové složitější rozlišení případů a spojení několika komponent do jedné sítě přesahuje možnosti jednoduchých měřicích nebo řídicích modulů. Výkonné systémy inteligentní domácnosti proto vždy obsahují centrální komunikační uzel. Ten je zase připojen k vlastnímu cloudu systému, kde probíhají vlastní výpočty a rozhodnutí. Kromě toho jsou k dispozici ovládací prvky, které umožňují cílený zásah uživatele v kterémkoli okamžiku, jako jsou nástěnné spínače nebo aplikace pro chytré telefony.

S výše uvedenými stavebními prvky lze realizovat téměř jakékoli komplexní řešení chytré domácnosti. Proto jsou součástí systémů prakticky všech poskytovatelů na trhu, i když v jednotlivých případech pod různými názvy. Následující seznam obsahuje přehled základních součástí.

Senzory
Senzory

Záznam o stavu budovy a všech jejích součástí

Příklady:

  • Snímač CO2
  • Kontakt okna/dveří
  • Snímač teploty
  • Detektor pohybu
  • Snímač vlhkosti
  • Detektor kouře/požáru
  • Snímač jasu

Zisk v každodenním životě

Chytrá řešení pro domácnosti lze plánovat obzvláště komplexně pro nové budovy a instalovat je téměř neviditelně. Bez problémů je však možná i dodatečná montáž ve stávajících nemovitostech. Potřebné úsilí se rychle vrátí, protože cenných přínosů lze dosáhnout i s relativně jednoduchými systémy. Některé příklady jsou uvedeny níže.

Větší energetická účinnost v chytré domácnostiZtlumení vytápění při větrání - v každodenním životě lidé tento dodatečný úkon příliš rádi vynechávají. Studie evropské jedničky na trhu eQ-3 ukazuje, že efekt systému inteligentní domácnosti, který tento úkol převezme, je o to působivější. Porovnávány byly dvě budovy odborné školy v Leeru ve Východním Frísku. Jedna z budov byla vybavena okenními kontakty a inteligentními termostaty radiátorů, takže při otevření oken v místnosti se automaticky přiškrtily radiátory. Výsledek: během studovaného období čtyř podzimních a zimních měsíců spotřebovala tato budova téměř o třetinu méně energie na vytápění.

Více pohodlí a pohody v chytré domácnostiTéměř
každý čtvrtý zaměstnanec pracuje z domova. Podmínky v domácí kanceláři však nejsou vždy optimální, což se často projeví až v pozdních hodinách. Chytrý domácí systém se senzory vlhkosti a oxidu uhličitého, který automaticky otevírá okna, aby zajistil čerstvý vzduch, zabraňuje nedostatku koncentrace a předčasnému vyčerpání.

Větší bezpečnost v chytré domácnostiKdyž
někdo odjede na výlet, může vyprávět příběh - o nepříjemných pochybnostech, zda před odjezdem opravdu zamkl všechna okna a venkovní dveře. Jak je dobré, když je dům vybaven příslušnými kontakty a pohony: lze jej kompletně uzamknout jediným klepnutím prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu a tento stav lze kdykoli zkontrolovat na cestách.

Jako světová jednička na trhu plastových okenních a dveřních systémů je VEKA lídrem i v oblasti chytrých domů. Pod značkou TEXINO nabízí společnost kompletní systém inteligentní domácnosti, který je díky mnoha komponentům dokonale sladěn s vlastními vysoce kvalitními profilovými systémy.

Portfolio TEXINO bylo vyvinuto ve spolupráci s evropským lídrem na trhu inteligentních domů eQ-3 a je plně kompatibilní s jeho systémem Homematic IP. Díky tomu je TEXINO mimořádně výkonné, nekomplikované na instalaci a také mimořádně flexibilní: lze jej velmi snadno propojit se zařízeními a službami jiných výrobců, včetně například známých hlasových asistentů od společností Amazon a Google.

Zvláště důležitou vlastností systému TEXINO je jeho vysoká úroveň zabezpečení. Homematic IP je v současné době jediným řešením pro inteligentní domy, jehož protokol, IT a zabezpečení dat byly certifikovány německou asociací VDE. Související cloud je provozován výhradně na německých serverech a jeho provoz je zcela anonymní: není možné vyvozovat závěry o totožnosti uživatelů a jejich individuálním chování při používání.

www.texino.eu

Texino